Bomanson & Co verkar inom VVS-branschen där vi utför entreprenad- och servicearbeten samt nyinstallationer. Företagets rötter går tillbaka ända till 1950 då företaget startades i Kvarnbo, Saltvik. 
 

Mycket har hänt sedan dess och 1980 byggdes lokalen vid Vikingagränd 5 i Mariehamn där vi huserar idag.

Bomanson & Co är idag ett av de ledande VVS-företagen på Åland och har ett 20-tal anställda.
 

I början av 2020 totalrenoverade vi vår butik där vi säljer allt från minsta nippel till dieselvärmare.
 

Vi som jobbar på Bomanson & Co:

Kontoret:

                                    Kim Bomanson - VD                                   Emil Gustafsson - Vice VD

                                  +358 18 527336                                              +358 18 527330

                                 kim@bomansons.ax                                        emil@bomansons.ax

                               

                           Sussie Karlsson - Ekonomi                           Niklas Mattsson - Servicechef

                                   +358 18 527333                                             +358 18 527332

                                info@bomansons.ax                                       niklas@bomansons.ax

Butiken:

                           Thim de Haas - Butikschef                                 Guy Ahlqvist - Försäljare

                                  +358 18 527320                                               +358 18 23400

                                thim@bomansons.ax                                        guy@bomansons.ax

                       Kenneth Strömberg - Försäljare

                                    +358 18 23400

                             kenneth@bomansons.ax

 

Service & Entreprenad:

Öppettider: måndag - fredag  8-17

Vikingagränd 5 / 22100 Mariehamn / +358 (0)18 23400 / info@bomansons.ax

FO-nummer: 3006941-2

  • Facebook Social Ikon
  • Instagram